Amgen kan behandla personuppgifter om dig baserat på något av följande juridiska skäl: (A) legitima affärsverksamheter, (B) att du har givit ditt godkännande, (C) som krävs för att följa Amgens rättsliga och lagstadgade skyldigheter och (D) som behövs för att uppfylla ett kontrakt enligt vilket du har anlitats.
| Amgens legitima affärsverksamhet | Aktiviteter som kan innebära behandling av personuppgifter |
|---|---|
|
|
| Hantera och uppfylla ett kontrakt |
|---|
|
| Uppfyll alla rättsliga och lagstadgade skyldigheter |
|---|
|
| Samtycke |
|---|
|
Beroende på i vilket syfte personuppgifter samlas in kan Amgen bearbeta:
Beroende på i vilket syfte personuppgifter samlas in kan sådan information bli tillgänglig för:
Amgen är ett multinationellt företag med huvudkontor i USA. Amgen har datacenter runt om i världen, inklusive inom Europeiska unionen och i USA. Amgen kan behandla personuppgifter i globala databaser som nås av behörig Amgenpersonal från hela världen.
Överföringar utanför Europa utförs i enlighet med de gällande sekretesslagarna. Oavsett var dina personligupplysningar samlas in eller behandlas upprätthåller Amgen, alla tillämpliga administrativa, tekniska och fysiska skyddsåtgärder för att skydda informationen om dig. Amgen efterser även att tjänsteleverantörer upprätthåller samma krav.
Överföringar av personlig information mellan Amgen och dess koncernföretag sker i enlighet med gällande lagstiftning och våra bindande företagsregler (BCR). För mer information om de bindande företagsreglerna, inklusive din möjlighet att lämna in ett klagomål om hantering av dina personuppgifter som strider mot de bindande företagsreglerna, kan du gå till: http://www.amgen.com/bcr/.
| Mottagare | Skyddsåtgärder som används för att överföra personuppgifter till länder som av EU-kommissionen förklarats inte uppfylla tillräckliga krav | Ytterligare information |
|---|---|---|
|
Företag inom Amgen-koncernen |
Amgens bindande företagsregler |
För information om Amgens bindande företagsregler eller om du vill lämna in ett klagomål om hanteringen av dina personuppgifter strider mot de bindande företagsreglerna, gå till: http://www.amgen.com/bcr/ . |
|
Leverantörer som hanterar personuppgifter enligt Amgens anvisningar. |
Standardkontrakt (standardavtalsklausuler) som godkänts av EU-kommissionen |
Om du vill få information om standardkontrakt, inklusive innehållet ska du gå till: http://ec.europa.eu/justice/data-protection/international-transfers/transfer/index_en.html Om du vill ha mer information om Amgens användning av standardkontrakt ska du kontakta Amgens på e-postadressen privacy@amgen.com |
Uppdaterad oktober 2023.